Eğitimde "hamil-i kart yakınımdır"

image

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, AKP'nin kadrolaştığı önemli kurumlardan biri. MEB'in yaptığı yeni atamalar kadrolaşma çalışmasının devam ettiğini gösteriyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (EĞİTEK)'ne bağlı açık ilköğretim, açık lise ve açık meslek liselerine müdür ve müdür yardımcısı atamalarını gerçekleştirdi. Atamalar, hiçbir duyuru yapılmadan ve başvuru alınmadan yapılırken, gelen "teklif" üzerine Personel Genel Müdürlüğü onayından geçen atamaları Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de onayladı. 20'ye yakın kişi herhangi bir sınav ve başvuru sürecinden geçmeden müdür ve müdür yardımcısı unvanına sahip oldu.
MEB içerisinde EĞİTEK'e yönetici olabilmek için sınavlara giren personeller de bulunmasına karşın, atamaların duyurusuz ve başvuru alınmadan yapılması, bakanlık içerisinde de tepkiye neden oldu.

Henüz hiçbir iş deneyimi olmayan ve işe birkaç gün önce alınmış personelin EĞİTEK okullarına müdür ve müdür yardımcısı olarak atanması, açık öğretim okularına kayıtlı yüzbinlerce öğrencinin eğitimindeki kaliteye ilişkin ciddi kaygılar doğurdu.

Ataması yapılanlar arasında EĞİTEK Personel Genel Müdürü Hikmet Orman'ın oğlu Sedat Orman ve EĞİTEK Genel Müdürü Nizami Aktürk'ün Özel Kalemi Müdürü Serhat Türkoğlu da bulunuyor.

EĞİTEK: Eğitimde kadrolaşmanın adı
MEB'e bağlı EĞİTEK, açık eğitim verdiği ilköğretim, lise ve mesleki lise kurumlarında verdiği eğitimin yanı sıra, ÖSYM dışında merkezi sınav düzenleyen tek kurum. EĞİTEK, başta ortaöğretim kurumları sınavı (OKS) olmak üzere, sınavlarda yaptığı hatalarla çok tartışıldı. Hatalardaki artışın AKP iktidarıyla birlikte çok sayıda çalışanın görevden uzaklaştırılmasından kaynaklandığı öne sürüldü. EĞİTEK'in skandal olarak nitelenen hataları, MEB'in sınav düzenleme işini, yıllardır ÖSS'de neredeyse sıfır hata yapan ÖSYM'ye neden devretmediği sorusunu tartışmaya açmıştı.

Genel müdürlükte AKP iktidarıyla birlikte çok sayıda çalışan görevinden uzaklaştırılmış, birçok personel ya öğretmenliğe dönmüş ya da başka dairelerde görevlendirilmişti.

 
Su Anda Burdasin  : Anasayfa | Yararlı Bilgiler | Eğitimde "hamil-i kart yakınımdır"