Besinler ve Sağlık

Sağlıklı "Yaşam dediğimiz şey hayata sunulmuş bir armağandır ve hayat sunulmuş bir armağandır insana"... Bunlar, Ataol Behramoğlu'na ait olan "Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var" şiirinin şüphesiz en güzel dizeleri. 

Evet yaşam her bir birey için, sahip olduğu en güzel hediye. Bazen bu hediyeyi hoyratça kullanır, bazen paketini beğenmez ya da içindekilerden şikayet ederiz. Fakat kesin olan bir şey var ki, hayat sevgi ve huzur üzerine kurulu olduğu zaman, geçirdiğimiz her an çok daha özel ve mutluluk dolu olur. 

İşte bu nedenledir ki sağlıklı yaşam, gün geçtikçe önem kazanan konuların başında geliyor. Sürekli bir gelişim içerisinde olan insan, kendisi için en doğru ve faydalı yaşam biçimine yönelirken, bu felsefeyi hayatının ilk sırasına yerleştiriyor. Oysa ki daha çok kısa bir süre öncesine kadar, sağlıklı yaşam kavramı hayatın keyiflerinden vazgeçme olarak algılanıyordu. Bu konuda yazılan kitaplar, yapılan aktiviteler daha bilinçli olmamazı sağlarken, vücudumuza ve ruhumuza göstereceğimiz özenin aslında daha mutlu ve keyifli bir yaşam için vazgeçilmez şartlardan biri olduğunu da gösteriyor. 

Sizler için hazırladığımız yaşamınıza renk katacak öneriler, spordan, alternatif tıbba kadar pek çok konu hakkında aydınlatıcı bilgiler ve damak tadınıza hitap edecek nefis  tarifler, hayattan keyif almanıza yardımcıolacak... 

Beslenirken Güzelleşin  

Pek çok kişi hareketsizlikten ve vücuduna gereken özeni gösterememekten yakınır. Gün içerisinde sürekli olarak zamanla yarışıldığı için, vakitten tasarruf etmek adına hızlı ve çabuk yemek, az uyumak, en kısa mesafeler için bile taşıt kullanmak hayatın ayrılmaz birer parçası oldu. Tüm gün hiç kıpırdamadan masa başında çalışmanın olumsuz etkileri bir yana, eski çağlarda insanların avlanırken ya da tarlada çalışırken yaptıkları doğal egzersizler bugün para ödeyerek jimnastik salonlarında yapılmaya çalışılıyor. Tabii bu kapalı atmosfer bir süre sonra sıkıntı verdiği için, bundan da vazgeçiliyor ve hareketsiz yaşantıya geri dönülüyor.

Hızlı beslenirken alınan yüksek kalorili gıdalar, işte böyle bir yaşantı içinde vücut tarafından yeterli miktarda yakılmadığı için de, şişmanlık problemi ile savaşılıyor. Üstelik sağlıksız beslenmenin dış görünüşe olan yansımaları sadece bununla da sınırlı değil! Cilt canlılığını, saçlar parlaklığını, gözler ışıltısını kaybediyor. Oysa ki doğru beslenip, gerekli besinleri alarak, kendinize doğal bir bakım uygulamanız, güzelliğinizi korumanız mümkün!.. 

Cilt 

Cildin rengini melanin belirliyor. Mesela çiller, melaninin bazı bölgelerde yoğunlaş- masından kaynaklanıyor. Yine aynı şekilde havuç, şeftali, kayısı gibi gıdalarda bulunan betakaroten maddesi de cildin rengini etkiliyor.

İyi bir cilde sahip olmak için, oksijen, vitamin, mineral, gerekli yağlar, enerji ve protein sağlanması gerekiyor. Bunların eksikliği, cildin canlılığını yitirmesine ve sağlıksız görünmesine yol açıyor. Cildin nemli olmasını sağlayan yağ üretimi, hormonlar tarafından kontrol edilmesine rağmen, yediğiniz içtiğiniz şeylere dikkat ederek de daha güzel bir cilde sahip olabilirsiniz.

Somon ve onun gibi yağlı balıklar, cildin su tutma kapasitesini arttırarak yumuşak ve taze görünmesini sağlıyor. Nemli bir cilt daha diri oluyor ve kırışıkların oluşması gecikiyor. Karpuz, yeşil, sarı, kırmızı iri dolmalık biberler (paprika), yeşillik ve salatalık, cilde nem kazandırıyor. Ayrıca, hafif çizgilerin azalmasına yardım ediyor. 

Portakal, kivi, ıspanak, tatlı patates ve biber, cildin darbelere karşı daha dayanıklı olmasını sağlıyor. Güneşe karşı dayanıklılık, cilde elastikiyet ve gençlik kazandırıyor. Kabuklu deniz mahsulleri, ayçekirdeği, tam buğday ekmeği, güneş ışınlarının yaşlandırıcı etkisini azaltıyor. Cildin en üst tabakasının su tutmasına yarayarak, alt tabakaların nemli kalmasına yardımcı oluyor. Böylece cilt kurumuyor. Soyalı ürünler cildin incelmesini ve kurumasını yavaşlatarak, yaşlanmayı geciktiriyor. Cildin kendini yenilemesine yardımcı oluyor. Papatya çayı, yeşil salata ve muz, cildin kendini yenilemesine ve cildin yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yarıyor. Cilde parlaklık ve canlılık kazandırıyor. Göz altındaki halkalar ile ciltteki çizgileri azalması da, diğer yararları arasında sayılabilir. Süt ve süt ürünlerinin içindeki kalsiyum, ciltteki hücrelerin sürekli olarak kendilerini yenilemesini sağlıyor. Ciltteki su oranını dengeliyor dolayısı ile canlı bir cilde sahip olmaya yardımcı oluyor. Tam buğday ekmeği, kepekli makarna, yulaf ekmeği ise antioksidan deposu olarak cilde pembelik kazandırıyor ve gençleşmesine yarıyor.  Diet lifli makarnalar cilde enerji sağlarken, cilt bu enerji sayesinde kendi bakımını yapabiliyor. Ayrıca ciltteki yağ üretimini dengeliyor. 

Havuç, ıspanak, kayısı ve şeftali ise cildi ultraviyole ışınlarından koruyor. Güneş ışınlarından zarar görmüş cildin kendini toplamasına yardımcı oluyor. Fazla güneşte kalmanın neden olacağı kırışıklık riskini azaltıyor.  

Çilek, portakal, kivi ve ıspanak, cilde elastikiyet ve dirilik sağlayan kolajen ve elastin yapısını koruyor. Özellikle çilek, sigaranın cilde verdiği zararlara karşı korunma mekanizması oluşturuyor.insan vücudu 1,5-2 metrekare deri ile kaplıdır ve bu yaklaşık 4 kg ağırlığındadır.
Saç 

Saçlar, güzelliğin ayrılmaz birer parçasıdır. Ancak saç estetik yönünün yanı sıra, kafayı güneş ışınlarından korumaya ve vücut ısısını dengede tutmaya yarıyor. Saçın bu görevlerini görebilmesi ve güzelliğe katkıda bulunabilmesi için, bakımına ve sağıklı olmasına dikkat etmek gerekiyor. Saç uçlarının kırılması, saç dökülmesi, saçların cansız görünmesi ve kepek bir çok insan için büyük bir sorundur. Sağlıklı beslenme ile bu sorunlara da çare bulmak mümkün!Hamsi, sardalye, hindi, kırmızı et, saç köklerinin beslenmesine yardımcı olarak dökülmeyi azaltıyor. Kafa derisinin yağ oranını dengeleyip, kurumayı ve kepeklenmeyi önlüyor.  

Fıstık, badem, ayçiçeği, yengeç ise saçın rengini korumasını sağlayıp, saça elastikiyet kazandırarak, kırılmaları azaltıyor.  

Baklagiller, ceviz, yengeç ve ciğer, saçın rengini ve nemini muhafaza etmesine yardımcı olur. Özellikle ceviz, saçın kuvvetli, hacimli olarak büyümesini sağlıyor.  

Kabak çekirdeği ve ton balığı, saçın nem dengesini sağlıyor. Böylece saç ne çok yağlı ne de kuru oluyor. Ayrıca saçın sağlıklı olarak maksimum hızda uzamasına da yardımcı olurken, kırılmalara karşı koruyan keratin maddesinin üretimini artırıyor. Portakal, biber, havuç, kafa derisinin sağlıklı olmasını sağlayarak, güneş ışınlarına karşı korunma sağlıyor. Saç telinin sıcak iklimlerde daha çabuk uzadığını biliyor muydunuz?Eğer günde 100 telden fazla saçınız dökülüyorsa, saçlarınızda bir problem olabilir. 

Göz  

Şüphesiz ki yüzün en etkileyici bölümüdür gözler. Fakat günümüzün yaşam koşullarında gözlerin çok sağlıklı ve parlak görünmesi de bir hayli zor gibi değil mi? Hatta belki makyaj yapmak bile bu yorgunluğu saklayamıyabilir. Fakat bunun da çözümü yine sizde! 

Kayısı, havuç, mango, şeftali, yumurta ve ciğer, göz yüzeyinin nemli kalmasını sağlayarak, göze giren yabancı maddelerden arındırıyor. Göz kapaklarını besleyerek, göz kızarıklığını ve iltihaplanma riskini azaltıyor, güneş ışınlarına karşı korunma sağlıyor. 

Kiraz, üzüm, çilek, yeşil çay ise uzun çalışma saatleri nedeniyle oluşan gözlerdeki gerginliği azaltıyor. Gözdeki kan damarlarını besleyerek, gözlerin canlı ve parlak olmasını sağlıyor. İleride katarakt olma riski de, yine bu meyveleri tüketerek azaltılabiliyor. 

Sarı dolmalık biber, muz, mandalina, portakal ve üzüm, retinayı koruyor. Aynı zamanda göz etrafında oluşan ince çizgileri azaltıyor. 

Ayçiçeği, susam, avokado, fındık ve badem, göz kapaklarını besleyerek, gözlerin şiş veya kırmızı görünmesini engelliyor. Gözlere kan oturmasını önlemesinin yanı sıra, göz ağrılarını azaltıyor. 

Sarımsak, pırasa, çilek, yeşil çay, gözün bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Gözde arpacık çıkma riskini azaltırken, göz ağrısına, sulanmasına ve kızarmasına engel oluyor. 

Kepekli makarna, tam buğday ekmeği, gözdeki damarları koruyor. Ayrıca vücudun stresle daha kolay baş etmesine yardımcı olarak, göz etrafında oluşabilecek çizgileri azaltıyor.Kiraz, üzüm, portakal, yeşil çay, uzun çalışma nedeniyle oluşan gözlerdeki gerginliği azaltıyor.Papatya çayı, süt, yoğurt, muz, göz etrafında oluşan halkalara ve göz torbalarına iyi geliyor. Göz ağrılarını ve kızarıklıklarını ayrıca çizgilerin oluşumunu azaltıyor. 

Gece görmeyi sağlayan maddenin havuç, şeftali gibi besinlerde bulunan betakaroten olduğunu duymuş muydunuz?

Sağlıklı Bir Hayat İçin Egzersiz!.. 

Hava kirliliği, aşırı stres, gürültü, kalabalık, düzensiz beslenme; tüm bunlar şehir insanının hayatını olumsuz etkileyen faktörlerden sadece birkaçı. İş temposunda kendimize vakit ayıramamak özellikle de sürekli oturarak çalışmak ise vücudumuz için son derece sakıncalı. Bu nedenle hiç değilse kısa aralıklarla olsa da egzersiz yapmak, bizim yenilenmemizi ve kendimizi çok daha iyi hissetmemizi sağlayacaktır. İlle de bir fitness salonuna üye olmamız gerekmiyor! Dans kursuna katılmak, kısa mesafeli yerlere araba ile değil yürüyerek gitmek, asansör değil merdiven kullanmak ya da bahçe ile uğraşmak; tüm bunlar da vücudumuz için birer egzersizdir.Spor merkezinde, açık havada ya da evde; yer hiç farketmez! Yeter ki vücudumuzun hareket edip, enerji toplamasına imkan verelim. Vücudumuzu hareket ettirmenin en etkin yollarından biri de koşmaktır. Koşu hem kişinin kondisyonunu arttırıp hem de günlük egzersiz ihtiyacını karşılar. Fakat koşmaya başlamadan önce esneme hareketlerini ihmal etmememiz gerekiyor. Koşu öncesi esneme hareketleri için ...Düzenli bir egzersiz alışkanlığının sonucunda sağlık adına neler mi kazanacağız? 

Egzersiz, her şeyden önce kendimizi iyi hissetmemize yardımcı olur. Daha enerjik olmamızın yanı sıra daha iyi uyur ve hayata daha pozitif bakarak her anın keyfini çıkarırız. 

Egzersiz, kolesterolü düşürür, kan şekerini dengeler ve sağlıklı bir kiloda kalmamızı sağlar. Egzersiz yapan insanların kalbi daha yavaş atar, bu nedenle de daha az yorulur. Diyetle birlikte yapılan egzersiz, tansiyonu düşürür.

Egzersiz, vücutta kas oluşumuna neden olur dolayısı ile vücuttaki yağ oranının azalmasını sağlar. Böylece kolesterol de düşmüş olur. 

Sürekli yapılan egzersiz, şişmanlığa neden olan leptin hormonunun azalmasına yarar. 

Egzersiz, damarlara elastikiyet kazandırır. Böylece daha rahat kan dolaşımı olurken, damar tıkanıklığına yakalanma riski düşer.Stresi azaltır. 15 dakikalık bir yürüyüş, kendimizi iyi hissetmek anlamında bize çikolata ya da şekerden daha faydalıdır.Devamlı egzersiz yapan kişiler daha dinamik ve işte daha üretken olur. Egzersiz yapmayan kişilere, öğleden sonraları uyku bastırırken, egzersiz yapanlar bu problemle karşılaşmazlar. 

Kalp krizi geçirme riski de egzersizle azalır. Haftada 2 kere egzersiz yapan kişilerin kalp krizi geçirme riskleri, %70 oranında düşer.Egzersiz sayesinde daha uzun süre yaşayabilirsiniz. Ne kadar egzersiz o kadar ek yaşam...

Hayatınız boyunca egzersiz yaparsanız, yaşlılığınızı dinamik ve enerjik geçirirsiniz.  

Aktivitelere göre 10 dakikada kalori yakma miktarları

Vücut geliştirme    45 kalori

Dans    65 kalori

Yüksek tempolu aerobik    65 kalori

Düşük tempolu aerobik    55 kalori

Tırmanış    80 kalori

Yüzme    100 kalori

Tenis    70 kalori

Buz pateni    50 kalori

Kayak    65 kalori

Yürüyüş (yavaş)    40 kalori

Yürüyüş (hızlı)    60 kalori

Bisiklete binmek (saatte 10 km hızla)    65 kaloriKoşmak (saatte 6km)    125 kalori
Hepimizin kolaylıkla yapabileceği sporlardan biri olan koşu için dikkat edilmesi en önemli nokta vücudu koşuya yeterli şekilde hazırlamaktır. Bu hazırlığı koşuya başlamadan önce 4 dakika esnemeye ayırarak tamamlayabiliriz.

Ortalama süre 4 dakika

Omuzlarınızı, boynunuzda ve sırtınızda belirli bir sıkışma hissedene dek kulaklarınıza doğru çekin.

Bu pozisyonda 3-5 saniye bekleyin, daha sonra omuzlarınızı indirin.

Bu hareketi 2 kez yapın.

Dizlerinizi hafif kırarak ayakta durun. Sağ dirseğinizi kırıp kolunuzu başınızın arkasına götürün. Sağ dirseğinizi sol elinizle destekleyin. Bu pozisyonda, omuzunuzda ve koltuk altınızda bir esneme hissedilinceye kadar başınızı arkaya doğru götürün. Bu pozisyonda 8-10 saniye kaldıktan sonra aynı hareketi sol kolunuz için de tekrarlayın.

Kollarınızı parmaklarınızın yardımıyla arkanızda birleştirin.Bu hareketi yaparken dirseklerinizi fazla zorlamadan içeriye doğru çevirin.
Bu pozisyonda 10-15 saniye kalın Bu hareket omuzlarınızı, kollarınızı ve göğsünüzü etkileyecektir.

Bir duvara alt kollarınızla yaslanıp başınızı ellerinizin üzerinde dayayın. Bir diziniz kırık şekilde bir ayağınızı önünüze getirin diğer ayağınızı da bacağınız düz olarak arkanızda olsun. Belinizi düz tutarak kalçalarınızı hafifçe öne doğru götürün. Bu pozisyonda zorlanmadan 10-15 saniye kalın. Arkada olan ayağınızın topuğunun yerde olmasına ve bu ayağın parmak uçlarının dümdüz öne doğru duruyor olmasına dikkat edin. Aynı hareketi diğer taraf için tekrar edin. 

Baldırları ve dizleri esnetmek için sol ayağınızın üstünü sağ elinizle tutup topuğunuzu kalçalarınıza doğru çekin.Bu pozisyonda 10-20 saniye kalın ve aynı hareketi diğer taraf için tekrar edin.

NOT: Diz problemleriniz varsa bu hareketi dikkatli yapmanızı tavsiye ediyoruz.Ayaklarınız omuz genişliğinde ayrık olarak ayakta durun.Topuklarınız yerde ve ayak parmaklarınız düz olarak dizlerinizi kırın.Bu pozisyonda 15-30 saniye durun.Altıncı hareketi bitirince ayağa kalkın ve tekrar dizleriniz hafif kırık bir şekilde öne doğru eğilin.

Bu pozisyonda 10-15 saniye durun.

Bir ayağınızı öne getirip diziniz ayak bileğinizle aynı hizaya gelene kadar dizinizi kırın. Arkada kalan diziniz yerde olabilir. Pozisyonunuzu değişitirmeden, bir esneme hissedene dek kalçanızı yere doğru alçaltın. Bu pozisyonda 10*20 saniye kaldıktan sonra hareketi diğer taraf için tekrarlayın. NOT: Diz problemleri olan kişilerin bu harekette dizlerini fazla zorlamamaları gereklidir.

Fazla vaktiniz yoksa 3-4 dakikalık bir ısınma koşusundan sonra esneme harektlerinden bazılarını atlayıp 3, 4, 5 ve 8 nolu hareketleri yaparak ta koşunuza hazırlanabilirsiniz.

 
Su Anda Burdasin  : Anasayfa | Yararlı Bilgiler | Besinler ve Sağlık