Okulun ilk günü korkuları

Hııııımmmmm ? Ne ? Bu saat benim için mi çalıyor? Saat kaç- 6:30 mu? Öfff. Biri şu saati kapatacak mı! Şimdi hatırlamaya başladım. Bu okulun ilk günü… Sanırım hasta oluyorum” diye kendine kendine söyleniyorsun.
Tüm yaz boyu uyuduktan sonra, bu okulun ilk günü senin iyi zaman anlayışın olmayabilir. İster endişeli bir çömez ister kendinden emin bir son sınıf öğrencisi ol, okula geri dönüşe alışman zaman alacaktır: Yeni sınıflar, yeni öğretmenler, yeni ders planı, ve yeni bir sosyal hayat.İnsanlar, hayatın en iyi zamanlarının okul yılları olduğunu söyler. Iggg… Ama korksanız da korkmasanız da, hoşlansanız da hoşlanmasanız da, gitmelisiniz. İşte size bu zamanı daha kolaylaştıracak bazı yollar.

İlk Gün Korkuları

Okulun ilk gününün çılgın olabileceği gerçeğinden kaçış yoktur. Yeni çocuklar etrafta dolanır. Yeni imajını ve saçını beğenmeyen müdür yardımcısı seni odasına çağırır. Yeniler her bir yöne koşarak, sınıflarını ararlar. Etrafta kargaşa ve uğultu vardır.

İlk gün telaşıyla nasıl savaşırsın? Eğer yeni bir okula başlayacaksan, dersler başlamadan bir hafta önce kısa bir gezinti ayarlamaya çalış. İlgilendiğin konular için, spor salonu, fen laboratuarları, kantin, kütüphane gibi mekanları araştır. Bazı okullar harita hazırlarlar, bir tane al ve okul başlamadan incele.

Okulun ilk günü aynı zamanda okul gereçlerini getirmemiz de gerekir. Okulunuz araç gereçler listesini açıkladı mı? O zaman, ilk gün onları getirin. Yoksa, bazı temel malzemeleri yanınıza almanız hala iyi bir fikir olabilir: kalemler, not defteri gibi…

Okulun ilk günü ne giyeceğine karar vermeden önce, sekiz kıyafet değiştirdin mi? Bir çok genç okulun ilk günü herkesin ne giydiğine dikkat eder, ama sence yeni kıyafetlere ihtiyacın var mı ? Hayır, en sevdiğin kendini iyi hissedeceğin bir gömleği tercih et. Eğer yeni aldığın ayakkabıyı giymeyi planlıyorsan, birkaç gün önceden giymeye başla, ya da ayaklarının daha son tenefüsgelmeden sızlamasına hazır ol.

Her okulun farklı açılış günü kutlamaları vardır. Bazıları uzun bir törenle günü geçirirken, diğerleri hemen ilk derse başlayabilir. Her öğretmen kendini tanıtacak ve muhtemelen ders planı, sınıf kuralları, dönemin neye benzeyeceği, hangi araçlara ihtiyacınız olacağı ve sizden beklenen davranış ve performans üzerine konuşacaktır. Bazı öğretmenler ise direkt olarak derse geçebilirler, yani biraz çalışmaya da hazırlıklı ol.

Endişelerini abartmaktan kaçın

İşte basit bir denklem: yeni bir yer = yeni duygular. Bir çok genç okulla ilgili kendini endişeli ve heyecanlı hisseder. Tabi bazı son sınıf öğrencileri okulun son yılı sevinci yaşayabilirler ve arkadaşlarıyla gitmek için heyecan duyabilirler ama, bir çok yeni öğrenci kendini gergin ve endişeli hisseder.

Gerçek: Okulun ilk günü hakkında böyle duygulara sahip olmak normaldir. Kabul et. Okula alışmak zaman gerektirir-yeni iş yüküne alışmak gibi. Derin bir nefes al, her şeye gül, hayatta kalacaksın. Okulu dönüm noktası yerine bir fırsat olarak görmeye çalış. Küçükten başla: Bir grup insanla konuşmak yerine, günde bir ya da iki kişiye “merhaba” demeyi dene. Kendini iyi hissettiğin ve kendine güveninin olduğu (İçinde endişe rüzgarları esse de) izlenimi ver. Ne kadar iyi hissettiğini ve ne kadar çok insanın arkadaşça tepki verdiğini görünce şaşırabilirsin.

Eğer birkaç gün içinde kendini rahatsız hissedersen, en sevdiğin öğretmen, sınıf öğretmeni, rehber öğretmen ya da güvendiğin herhangi biri ile ne olduğu konusunda konuş. Fakat kendine zaman ver, çoğu okula uyum problemleri sadece geçicidir.

Beynin mi sulandı?

Okul, sen küçükken daha kolay görünürdü. Herkes nereye gitmen, hangi dersleri alman, ödevlerini nasıl bitireceğinle ilgili konuşurdu. Şimdiyse herşey farklı. Çok fazla seçenek ve yapman gereken daha öncelikli işler var. Kendini geriyor ve fazla baskı yapıyorsun. Belki de biraz rahatlamalısın.

İpucu denge. Duvar takvimi ya da not defteri al. Sınav, sözlü, test ve deneme sınavlarını takvime işaretle. Dönem ödevi, ödev ve diğer projeleri verildiğinde teslim tarihlerini de takvime işaretle. Diğer zaman harcadığın kursları, basketbol kursu ya da gitar dersi gibi, listele. Takvimin dolmaya başladığı zaman, biraz rahatlayana kadar, ek aktiviteler, arkadaşlar ya da okul koluna hayır demeyi öğren.

Diğer ipucu ise sınıfta dikkatli ol. Söylemesi yapmaktan daha kolay olabilir ama dersi dinlemek ve not almak çalışmayı daha kolaylaştıracaktır. Ayrıca not almak çalışmanda yardımcı olacaktır.

Dersten önce notlarının üzerinden geç. Eğer anlamadığın bir şey varsa, açıklaması için öğretmene sor. Eğer belirli bir konu ya da ödevinle ilgili sorunun varsa, öğretmeninden ders sonrası fazladan yardım iste.

Geri kalmamaya çalış. Eğer boşuna didinmiş ve hedefe ulaşamamış hissediyorsan öğretmeninin bunu bilmesini sağla. Beklemekten ve sınavdan önce birkaç gün sabahlayarak halledebileceğini düşünmektense, derste kaybolmaya başladığında, öğretmeninden yardım istemek daha iyidir.

Hayatta Kalmak İçin Öneriler

Konu okula geldiğinde herkesin başa çıkmak için kullandığı bazı yöntemler vardır. Bu önenrileri başarılı bir yıl geçirmek için aklında bulundurman gereken ipuçları olarak düşün:

  • Okula gittiğiniz dönemlerde, eskilerin söyleyişiyle ” Katvaltı günün en önemli öğünüdür” her zamankinden çok daha doğru bir tabirdir. Öğrenciler iyi bir kahvaltı yaptıklarında daha enerjik, atik ve sınıfda daha başarılı olurlar.
  • İyi bir uyku çek. Araştırmalar, öğrencilerin dinlenmiş kalkmaları ve sınıfta uyuyakalmak, konsantrasyon zorluğu gibi istenmeyen davranışlara engel olmak için günde 8 ½ saat uyuması gerektiğini söylüyor.
  • Okuldaki fazla zamanı kullan. Gün boyunca notlara bakmak için bir çok ufak zaman bulabilirsin. Kütüphaneye ya da bilgisayar laboratuarına git ve dönem ödevini hazırlamaya başla.
  • Arkadaş edinmenin en iyi yolu, okul klüpleri, spor takımları ve aktivitelere katılarak içlerine dalmaktır.
  • Okulun hayatın geri kalanı için önemli bir adım olduğunu bil, ama aynı zamanda arkadaş kazanmak ve yeni şeyler yapmak için de bir fırsat olduğunu unutma. Rahatla ve keyfini çıkar.

 
Su Anda Burdasin  : Anasayfa | İlk Okuma Yazma | Okulun ilk günü korkuları