İlkokuma Yazma Etkinliklerine Öneriler

1-Birinci sınıf ve İlkokuma ve yazma etkinlikleri okulun ilk haftasında verilen eğitim sonrasını belirliyor.İlk haftadan itibaren sınıf kurallarının net bir şekilde açıklanıp uyulmasının beklenmesi gerekiyor.İlk haftadan itibaren uymalarını istediğim kurallar şunlardı:
a)Asla defterden sayfa koparmama.Bunu alışkanlık haline getirmek gerekiyor.
b)Yerlere çöp atmama.
c)Söz almadan konuşmama.
ç)Sayfaları sıralı yazma ve sayfa sonunda boşluk bırakmama. 2-Çizgi çalışmaları için 7 iş günü ayırdım.Zaten harfle başlama çizgi çalışmalarının devamı niteliğinde oluyor.Fazla zaman ayırmaya gerek kalmıyor.

3-E harfini verene kadar defter kullanmaya başlamadım.E harfiyle birlikte defter kullanmaya başladım.
Defterde sayfa düzeninin nasıl olması gerektiğini ilk defter kullanmaya başladığımızda anlattım ve mutlaka sayfa atlamama ve sayfa sonunu boş bırakmama konusunda sürekli kontrol yaptım. Kontrol yapılmadan alışkanlık kazanmıyorlar.

4-Baştan itibaren ev çalışması olarak çok az ödev verdim.Hafta sonları ödevleri 2 sayfayı geçmedi.Ödev verirken kontrolünü yapabileceğim ve çocuk üzerinde eksikliklerini giderecek türde ödevler vermeye dikkat ettim.İlk haftalarda bir sayfaya öğrendiğimiz bütün kelimelerin ve harflerin yazıldığı tek bir sayfa ödev verdim.Çocuk evde bunları okuyor ve yazıyordu.

5-Velilerle birlikte birinci sınıf kolaydır..Baştan itibaren velilere bunu hissettirmek ve onların desteğini almak gerekiyor.Veliler işimizi yarı yarıya kolaylaştırıyorlar.

6-Yazı defteri aldırırken bir tane de yazılı defteri aldırdım.Her hafta Cuma günü yazılı yapmaya çalıştım. Hafta sonları çocukların eksikliklerini gidermeleri için en uygun zaman oluyor.Cuma günü eksiği olan öğrencilerimi pazartesi tekrar sınav yaptım.Gerileme olan öğrencilerimin mutlaka hemen annesiyle görüştüm.Ve durumu açıkladım.

7-İlk harften itibaren harfler arasına ve kelimeler arasına birer parmak boşluk bırakarak yazmalarını istedim.

8-İlk kelimelerden itibaren kelimeleri mutlaka resimle destekledim.El kelimesini öğrendiğimizde el resimlerini defterlerine yapıştırdılar.ela kelimesini bir renk olarak göz üzerinde verdim.Ve göz resmi çizdik.
Özel isim olarak Ela ya geçtiğimizde Ela isimli bir kız resmi çizdik gibi.

9-Cuma ve Pazartesi günleri başlarda harf vermemeye dikkat ettim.Bu günleri tekrar ederek geçirmeye çalıştım.Bence özellikle Cuma günü yeni konuya geçmemek gerekiyor.Ayrıca konuya başladığımda ben yada sınıf konuya hazır değilsek konudan vazgeçmeye çalıştım.Her 2 durumda da çok yorucu oluyor. Özellikle kendim yeni konu verme konusunda konuya başladığım anda bir zorluk gördüğüm halde devam etmişsem mutlaka sonra tekrar dönmem gerekti.

10-elat harfler bence üzerinde en çok durulması gereken süreç.Bu harfleri tam olarak kavramadan ilerlemedim.Hatta bir ara diğer sınıflardan birkaç hafta geri kalmıştım. Ama bu harfleri tam olarak kavradıkları zaman diğer harfleri sorun olmadan kavrıyorlar.
11-Çocukların sıkılmadan öğrenmelerinin tek yolu kullandığımız eğitim-öğretim araçları ve bu konuda projektörler grçekten işimizi çok kolaylaştırıyor.velilerden yardımcı kitap yerine projektör istemeniz işinizi çok kolaylaştıracaktır.Sitelerde ve yayınevlerinin hazırladığı çok farklı ve birbirinden güzel kaynaklar var.

 
Su Anda Burdasin  : Anasayfa | İlk Okuma Yazma | İlkokuma Yazma Etkinliklerine Öneriler